Kök hücreler kemik iliğinde bulunan, kanımızdaki hücrelerin oluşumunu sağlayan ana hücrelerdir. Kan hücreleri dokulara oksijen taşır , mikroplara karşı vücudu savunur ve kanamadan korur.. Kemik iliğinin çalışmaması durumunda kan hücrelerinde azalma olmakta ve hastanın hayatı tehlikeye girmektedir.

Bu hücreler aslında kemik iliğinde bulunup, dolaşımda çok az miktarda bulunur. Bu hücrelerin dolaşan kana geçişini sağlamak için koloni büyüme faktörü adı verilen cilt altı ilaç enjeksiyonu yapılır.

HANGİ HASTALIKLARDA KÖK HÜCRE NAKLİ YAPILIR ?

Lösemi, Lenfoma , Aplastik Anemi, Talasemi , Kalıtsal Metabolik Hastalıklar ve Multipl Miyelom 'da kök hücre nakli tedavisi yapılmaktadır.

Kemik İliği; kullanılan kök hücre kaynağına göre ya da kök hücre vericisine göre farklı isimler alır. Kök hücre kaynağına göre periferik kök hücre (dolaşan kandan alınan), kemik iliği nakli ve kordon kanı nakilleri olarak adlandırılır. Vericisine göre ise otolog (kişinin kendisinden), allojeneik (kardeş, anne, baba ya da akraba dışı verici) nakil denir.

TÜRKİYE'DEKİ KÖK HÜCRE NAKİL SAYISI NEDİR ?

Her 1 milyon nüfus başına 50 nakil yapılması gerekiyor. Yani Türkiye’de yılda ortalama 3 bin nakil yapılması bekleniyor. Ama 1500 nakil yapılabiliyor. Yaklaşık 2 bin nakil yapılamıyor. Bu hastalar da nakil beklerken hayatını kaybedebiliyor.

Kök hücre nakli, kişinin kardeşinden, ikizinden, annesinden, babasından, ya da akrabası olmayan kişilerden olabilir.

Doç.Dr. Meltem KURT YÜKSEL

GERÇEKLER

Nakil bekleyen bir hasta için Doku Uyumu Yakalama Şansı neredeyse 30.000 ile BİR KAÇ MİLYONDA 1!!! dir. 

Ülkemizdeki Kök Hücre Gönüllü Verici sayısı ne yazık ki; 30 BİN bile değilken;

Gönüllü ve Kemik İliği Bankalarında kullanılacak malzemelerin (KİT) yetersizliği sebebiyle ülkemizde ne yazık ki ; BİRÇOK YAŞAM SON BULUYOR.

Nüfusu ülkemize yakın Almanya'nın Gönüllü sayısı ise 6 MİLYON 'dur .

 

Kök Hücre Nakline karar verilmiş Lösemi gibi hastalıklarla mücadele eden hastalarımız için çare; Doku Tiplendirme Testleri Yapılmış Gönüllü Veri Tabanının zenginleştirilmesidir.

Kurtarılabilecekken son bulan yaşamlara UMUT OLMAK için ;

*KÖK HÜCRE GÖNÜLLÜ VERİCİSİ* olabilirsiniz.

 VERECEĞİNİZ KAN ÖRNEĞİ İLE  DOKU TİPLENDİRME TESTLERİNİZ YAPILIP BANKANIN VERİ TABANINA KAYDEDİLECEKSİNİZ.

www.kanver.org/sayfa/kan-hizmetleri/kok-hucre-bagisi/53

ÖNEMLİ :

Kemik İliği Bankacılığı " Kanları Toplayalım da Nasıl Olursa Olsun " anlayışı değildir.

İsme dayalı yapılan kampanyalarla, bir anda çok sayıda başvurunun yapılması sistemin sağlıklı calışmasını engellediği gibi; nakil bekleyen hastalarımız için hiçbir şekilde çözüm yaratmamaktadır.